top of page
2018-02-28-08-17-Untitled_design_11.jpg

Pilates Nedir?

Pilates, her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine daha az sayıda, kontrollü ve belirli bir biçim içinde uygulanması tercih edilen bir metodtur. Pilates’in yaratıcısı Joseph Pilates, vücut ve zihin koordinasyonu için 500’den fazla belirli egzersiz tasarlamıştır. Joseph’e göre zihinsel ve fiziksel sağlık birbiri için gereklidir. Bu doğrultuda, J. Pilates’in yaptığı uygulamalarda, hareketler akıcı, nefes, kontrol ve konsantrasyonla birleştirilmiştir. Sonuç artan esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyondur.

Joseph Pilates, daha iyi sonuçlar alabilmek için egzersizinin beş ana ekipmanını da tasarlamıştır. Böylece, egzersizler belirli kurallar doğrultusunda, daha kolay bir biçimde uygulanabilir hale gelmiş ve vücudun tüm bölgelerinin çalışması hedeflenmiştir.

Pilates uygulayıcıları, eğitimlerinde güç ve esneklik inşa edebilmek için kendi vücut ağırlıklarını kullanmaktadırlar. Bunu yüksek düzeyde egzersiz üzerine yoğunlaşmadan gerçekleştirmeyi hedeflerler. Günümüzde Pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin önemli bir parçası olarak kullanılmaktadır.

bottom of page