top of page
Basi Eğitmenleri.png

Öğrenci Makaleleri

BASI Pilates, BASI Pilates öğrencilerinin çeşitli konularda Pilates odaklı yazdığı araştırma makalelerini Pilates topluluğu ile paylaşmaktan gurur duyar.

BASI Pilates Kapsamlı Eğitmen Yetiştirme Kursu’nun tamamlanması için gereklilik olan Araştırma Makaleleri öğrenciler tarafından yazılmaktadır. Makale içerikleri BASI Pilates tarafından onaylanmamaktadır. Makaleler, Pilates topluluğuna hizmet sunmak adına yazarlar ve BASI Pilates tarafından sağlanmaktadır.

Copyright © 2017 BASI Pilates.Her hakkı saklıdır. Bu kâğıtlar veya herhangi bir kısmı, uygun atıf ile kısa alıntılar dışında BASI Pilates’in açık yazılı izni olmaksızın çoğaltılamaz veya hiçbir şekilde kullanılamaz.

Lumbar Hiperlordoz ve Pilates

2020-05-17 Burcu Altıparmak

Duruş bozuklukları, vücudun sağ ve sol laterallerinden, anterior ve posteriordan bakılarak değerlendirilir. Bu durum kasların, eklemlerin ve bağların fazla enerji harcanmasına, metabolitlerin birikmesine ve boyun, baş ve bel ağrısına yol açar. Lumbar hiperlordoz, yaygın bir postür bozukluğudur. Pilates, bedenin kontrollü ve dengeli tutulmasını sağlayan ve omurgayı destekleyen kaslar üzerinde yoğunlaşan bir egzersiz sistemi olması sebebi ile postür bozukluğu olan kişiler için faydalı olacaktır.

Bariatrik Cerrahi Operasyon Sonrası Pilates

2020-02-29 Özlem Şehirli Gökyılmaz

Obezite; pek çok ciddi hastalığı tetikleyen ya da etkilerini arttıran, ortalama yaşam süresini azaltan önemli bir sağlık problemidir. Cerrahi operasyon ile bu durumdan kurtulmayı tercih eden ya da buna mecbur olan kişiler, mutlaka yaşam tarzlarını değiştirmelidirler. Operasyon ile hızlı ve büyük miktarda kilo kaybı olsa da, bu durum mutlak bir sonuç değildir. Kişinin operasyon öncesindeki alışkanlıklarına bağlı kalarak beslenmeye devam etmesi, hareketsiz yaşamını sürdürmesi ya da konuyla ilgili hiçbir psikolojik destek almaması halinde, geri dönüşler yaşanmakta ve kişi yine kilo almaktadır.

Lumbar Hiperlordoz ve Pilates

2018-08-05 Banu Yurdaşan

Postür, vücudun her kısmının, en uygun pozisyonda yerleştirilmesidir. Dengeli bir postür, omurga üzerinde daha az baskı, ekonomik kas kuvveti kullanımının yanı sıra, vücudun iç organlarının normal ve verimli çalışması için de gereklidir. Duruş bozuklukları, posterior, anterior ve lateral planda vücut kısımlarının bir çekül hattı etrafında karşılaştırılması ile saptanır. Yapısal mı, işlevsel mi olduğunu belirlemek önemlidir. Duruş bozukluklarında kaslar aşırı gerilirler. Kaslarda oluşan bu dengesizlikler, zamanla spazm ve ağrıya sebep olur ve günlük aktivitelerden, atletik kaygılara kadar her fiili etkiler. Özellikle duruş bozukluğu olan kişilerin, kendilerine uygun olmayan egzersizler yapmaları, faydadan çok zararlı olacaktır.

Profesyonel Basketbol Oyuncularının Performanslarını Arttırmak için Pilates

2018-05-13 Caitlin Dieble

Tüm profesyonel sporlardan basketbol oyuncuları dünyanın en seçkin sporcuları arasında yer alır. Basketbol, oyuncularının kendi alanlarında ve doğuştan çok yetenekli olmasını ister. Dikey sıçramalar, hızlı lateral hareketler, birden hızlanma ve koşan oyuncunun aniden durması, her oyuncu tarafından sahaya çıktıkça yapılan birkaç manevradır. Core gücü ve stabilizasyonu, esneklik, denge ve beden farkındalığı, bir basketbol oyuncusunun hareketlerini daha verimli, etkili hale getirebilir ve yaralanma riskini azaltabilir. Pilates, bu üst seviye atletler için en faydalı bütünsel kondisyon görevi görür. Bu araştırma makalesi İngilizce hazırlanmıştır.

bottom of page