top of page
Neden BASI Pilates.png

Neden BASI Pilates?

BASI Pilates’i özel kılan insanlardır. Eşsiz fakülte eğitmen kadrosu ve idari ekibi ile BASI Pilates, eğitmen yetiştirme programındaki bütün öğrencilerine Pilates metodunun en yüksek kalitedeki eğitimini vermeye kendini adamıştır ve öğrencilerini bu yolculuk boyunca desteklemektedir.

Mezunları dünyanın en yetenekli ve profesyonel eğitmenleri olarak kabul edilen BASI Pilates; Joseph Pilates’in çalışmalarından yola çıkarak, güncel, kapsamlı ve derinlemesine fonksiyonel insan hareketleri üzerine eğitim sunmaktadır. Eğitim programları yoğundur, bunun amacı potansiyel her öğrenmenin içindeki en iyi özellikleri ortaya çıkarmaktır.

BASI Pilates Mat Programı ve Kapsamlı (Giriş ve Mezun) Programı ile sertifikalı eğitmen yetiştirirken; alanında uzman Fakülte Üyeleri önderliğinde düzenlediği workshoplar aracılığıyla sektörde hem profesyonellere hem de bilinçli egzersiz yapmak isteyen bireylere geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır.

Bununla birlikte, BASI Pilates mezunlarının eğitimine, gelişmesine ve profesyonellik seviyesinin korunmasına yüksek düzeyde önem vermekte ve İleri Seviye Eğitim Programları ile onları desteklemektedir. Kapsamlı Programını tamamlayan eğitmenlerine ve diğer ekollerden sertifikalı Eğitmenlere “Legacy Program”ı altında Mentor, Master 1, Master 2 ve Honors programlarını sunmaktadır. Ayrıca BASI metodu ve diğer Pilates metotları arasındaki ana farkları sunan “ProBridge” Programı ve dansçılara yönelik “Dance Specialization” Programı ile çalışmalarına devam etmektedir.

Pilates Method Alliance (PMA) başta olmak üzere, bu alanda söz sahibi diğer kurumlara kurucu üyeliği bulunan BASI Pilates, bütün endüstri tarafından saygı ve kabul gören sertifikasyon sunmakta ve Pilates profesyonelleri için standart oluşturmaktadır.

misyon.jpg

Misyon

BASI Pilates, bir Pilates Eğitmen Yetiştirme Akademisidir ve misyonu Joseph ve Clara Pilates’in başlattığı işi koruyup sürdürerek, yüksek kalibreli eğitmenler yetiştirmektir.

BASI Pilates, klasik repertuarı ve Joseph Pilates’in filozofisini korur ve buna bilimsel bilgi ve bugünün tecrübesi ile destekleyici olur.

 

BASI Pilates hem nicelik hem de nitelik olarak büyümeye çaba sarf eder ve her zaman sanata, bilime, bilgiye ve en önemlisi de Joseph ve Clara Pilates’in amaçlarına sadık kalmaya gayret eder.

 

En temel amacımız sağlıklı yaşamdır ve bu amacın peşinde koşarken hem bireyleri daha sağlıklı hale getirmek için hem de yaşadığımız dünyanın iyiliği için insan durumunun her seviyesi ele alınacaktır.

BASI Pilates’in Farkı

BASI Pilates, mükemmellik, yüksek standartlar, profesyonellik ve çok çalışmayı temsil eder. Bu fikirlere bağlı kalarak, Joseph Pilates’in çığır açıcı çalışmalarını devam ettirir. Bu şekilde, öğrencilerinin, mezunlarının ve en önemlisi Pilates’in gelişimini ve başarısını garantiye alır.

BASI Pilates programları, konusunda uzman seçkin fakülte eğitmenleri tarafından, Amerika, Avrupa, Japonya, Çin, Avustralya ve Güney Afrika’da sunulmaktadır. Her fakülte eğitmeni son derece deneyimli Pilates eğitmenleri ve uygulayıcılarıdır.

BASI eğitmen eğitimcisi olmak uzun bir süreçtir. Kadromuza katılmaya davet edilen eğitmenler, en yüksek seviyede kalifikasyonları olan ve Pilates’e kendini adamış kişilerdir.

Fakülte eğitmenlerinin performansları devamlı olarak BASI ana merkezi tarafından takip edilir, bu her öğrencinin yüksek kalitede ve bireysel bir eğitim alacağını garanti eder.

 • METOT
  BASI Pilates metodunun kalbinde, Pilates repertuvarında yer alan yüzlerce egzersizin sınıflandırılması ve birleştirilmesi için bir araç olan Block System vardır. Block System; dengeli, çok yönlü ve hareketin tüm düzlemlerine ve çok sayıda kas grubuna hitap ederek; derslerin esnek bir çerçevede aşamalı olarak yapılandırılmasını sağlar.
 • ÇALIŞMA MATERYALLERİ
  BASI Pilates Eğitmen Yetiştirme programları, detaylıca çalışma kılavuzları, hareket analizi çalışma kitapları ve DVD’ler dâhil olmak üzere yazılı ve elektronik materyaller ile desteklenir. Ayrıca, BASI öğrencileri, yüzlerce egzersiz, çalışma programı ve eğitim içeren benzersiz, yüksek kaliteli online video kaynağımız olan Pilates Interactive’in kullanımı için kredi alırlar.
 • İLERİ VE SÜREKLİ EĞİTİM
  BASI Pilates, Pilates profesyonellerine en çağdaş ve yenilikçi eğitimi alabilecekleri ve yeni ve kazançlı alanlarda tecrübe edinebilecekleri resmi uzmanlık programları sunar.
 • F2 SYSTEM
  BASI Pilates repertuvarında, Joseph Pilates’in zamanından itibaren ekipman tasarımındaki en önemli gelişme olan F2 System’e ait 80’in üzerinde egzersiz bulunmaktadır. Diğer hiçbir Pilates Eğitmeni Yetiştirme programı F2 System ile gerçekleştirilen egzersizleri öğretmemektedir. F2 System ekipmana daha önceden olmayan direnç ekler, diğer ekipmanların direnç mekanizmalarını genişletir. Ayrıca ilk kez yay ayarı evrensel bir standart oluşturur.

BASI Pilates Block System

BASI Pilates kurucusu Rael Isacowitz tarafından tasarlanan BASI Block System, Pilates repertuvarında yer alan yüzlerce egzersiz için özel bir "dosyalama" sistemidir. Block System egzersizleri mantıksal bir sıralamaya göre kategorize eder ve derslerin esnek bir çerçevede aşamalı olarak yapılandırılmasını sağlar. Bu sistem, BASI metodolojisinin temelini oluşturmaktadır. Block System bir yapı içinde ilerleyici düşünmeyi teşvik eder.

Eğitmenin dengeli ve hareketin tüm düzlemlerine ve çok sayıda kas grubuna hitap eden bir ders oluşturmasına fırsat sunar.

Block System, Pilates repertuvarındaki her egzersizi 12 Block’tan bir ya da daha fazlasına kategorize eder. Örnek olarak; Foot Work (Ayak Çalışması), Spinal Articulation (Omurga Artikülasyonu) ve Lateral Flexion (Lateral Fleksiyon). Her Block’tan seçim yapabileceğiniz çok sayıda egzersiz vardır. Bir egzersiz seçerken geçerli olan kriterler arasında; müşterinin deneyimi, seviyesi ve hedefleri, o anda sınıfın ihtiyaçları, yapı ve akış gibi başlıklar yer alır.

Block System’in güzelliği, bir eğitmenin, her müşterinin yeteneğine uygun, kişisel ihtiyaçlarını göz ardı etmeden veya ödün vermeden bir sınıf oluşturabilmesidir. Ve BASI eğitmenleri tecrübe kazandıkça; Block System’in birçok fırsat ve incelikleriyle çalıştıkça her zamankinden daha yetenekli hâle gelirler.

Kariyerinizi Harekete Geçirin! BASI Pilates Eğitmeni Olun!

Adından da anlaşılacağı üzere, Block System, Pilates repertuvarındaki her egzersizi 12 Block’tan bir veya daha fazlasına kategorize eder:

Her Block’tan seçim yapabileceğiniz çok sayıda egzersiz var. Eğitmenin hangi egzersiz veya egzersizleri seçeceği konusunda karar vermesi çoğu zaman karşılaştığı bir zorluktur. Block System’in birçok karmaşıklığını ve inceliğini tam olarak anlamak ve kavrayabilmek deneyimli ve çok yetenekli bir eğitmenin yıllarını alır.

Bir egzersiz seçerken geçerli olan kriterler şunları içerir:

 • Müşterinin deneyimi, örneğin 6 ay, 2 yıl

 • Müşterinin seviyesi, örneğin başlangıç, orta

 • Müşterinin hedefleri, örneğin duruş, kilo verme

 • Kısıtlamalar, örneğin yaralanmalar

 • Seçilmiş popülasyon, örneğin. atlet, dansçı, ileri yaşta müşteri, hamile müşteri

 • Kullanılan zaman, örneğin 30 dakika ila 60 dakika

 • Sınıfın aşamalı yapılandırması, örneğin 1. dersten 20. derse

 • Ders boyunca akışın korunması

bottom of page