top of page
studyoı.jpg

BASI Pilates Türkiye

1989 yılında Rael Isacowitz tarafından kurulan ve dünyanın en çok tercih edilen Pilates metotlarından BASI Pilates’in ülkemizdeki temelleri 2011 yılında Cengiz Han Üçgün tarafından atılmıştır. 2023 yılı itibarıyla BASI Pilates Türkiye temsilciliği Sedat Noyan tarafından yürütülmektedir. Tam donanımlı BASI Pilates Host Stüdyolarında, deneyimli BASI Pilates Sertifikalı Eğitmenler eşliğinde Pilates dersleri verilir.

BASI, Joseph Pilates’in çalışmalarının özünü koruma gayretindedir. Bunu yaparken de çok çeşitli hedefler gözetilir ve bu hedefler çalışmanın içine entegre edilir. Özgür repertuvar bütünlüğü içinde öğretilir, bütün araçlar kullanılır ve en önemlisi “bütüne" yönelik çalışmalar yapılır. Aynı zamanda daha modern ekipmanlar kullanılır ve çağdaş bilimsel kavramlar çalışmaya uygulanır. Rehabilitasyon ve yeniden eğitim çalışmanın önemli bir parçasıdır ve bu ruhani biçim içinde bütünleşmiş olarak öğretilir. Repertuvar ve ekipmanlar “işin malzemeleri” olarak kullanılır ve her bir bireyin ihtiyaçlarına ve o bireyin özel hedeflerine göre uyarlanır. Belli gruplar, performans artışını sağlamak amacıyla özel bir yolla çalıştırılır.

basistud,o.jpg

Pilates’i diğer egzersiz metodlarından farklı kılan, onun bağlı olduğu on temel ilkedir:

Farkındalık, Merkezleme, Nefes, Verimlilik, Denge, Akıcılık, Konsantrasyon, Kesinlik, Kontrol, Uyum

Pilates metodu ve prensipleri doğru uygulandığında;

Güvenli, güçlendirici ve rahatlatıcıdır. Bedensel farkındalığı arttırarak postür bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur. Dengeli bir duruş, sağlıklı kas ve kemik yapısı oluşturur, koordinasyonu geliştirir, dayanıklılığı arttırır. Özellikle “core” olmak üzere tüm kasları kuvvetlendirir. Omurga odaklı rahatsızlıklara karşı (sırt, bel, boyun) koruyucu bir çalışmadır. Hareketlilik alan ve açısını arttırır. Sakatlanmalardan sonra günlük aktiviteler için gerekli olan mobilitenin geri kazanılmasına yardımcı olur. Akıcı doğru nefeslerle konsantrasyon ve zihinsel faaliyetler artar. Zindelik, canlılık, esneklik ve kuvvet kazandırır. Güvenli, güçlendirici ve rahatlatıcıdır. Bedensel farkındalığı arttırarak postür bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur.

bottom of page